Ustájení telat

Ustájení mléčných telat

Telata by měla v období mléčné výživy být ustájena zpočátku období v individuálních boudách nebo kotcích a následně ve skupinách. Chovatelům mléčných telat nabízíme individuální boudy pro telata s různými typy hrazení, dále pak rozebíratelné boxy (UniBoxy) a příčně vyhrnované boxy.

Boudy pro telata jsou vyráběny ze sklolaminátu. Údržba a přemísťování jednotlivých bud je jednoduchá. Pro chov telat ve skupinovém ustájení nabízíme skupinové boudy pro telata – pro 4, 5 nebo 8 telat. Skupinové boudy jsou rovněž vyráběny ze zdravotně nezávadného materiálu – sklolaminátu.

Všechny tyto systémy ustájení telat jsou navrženy pro mechanizovaný odkliz podestýlky.

Uni Box - rozebíratelné individuální boxy pro telata (PIB)

Uni Box - rozebíratelný box pro telata je navržený pro individuální ustájení telat ve vzdušných teletnících nebo pod přístřešky během období mléčné výživy. Rozebíratelné boxy se snadno sestaví na pevné rovné nebo mírně spádované podlahy v libovolném uspořádání podle konkrétních podmínek.

Díky konstrukčnímu řešení lze jednoduchým způsobem vysunout příslušnou boční stěnu a tím spojit (sloučit) dva nebo více boxů. To umožňuje tzv. párový odchov telat nebo návyk telat na skupinové ustájení po odstavu.

Po ukončení každého turnusu telat se příslušná řada UniBoxů, nebo její část snadno rozebere a vynese ze stáje. Uvolněnou podlahu tak lze důkladně vyčistit a vydesinfikovat, stejně jako jednotlivé díly boxů. Hladké boční stěny umožňují důkladnou desinfekci a omezení přenosu mikroorganizmů. Ke snížení infekčního tlaku významně přispěje také doporučená tubusová ventilace daného stájového objektu.

Čelní (vstupní) branka individuálního boxu je snadno otevíratelná a vyjímatelná. Součástí vstupní branky jsou 2 kyblíky a 2 držáky kyblíků. Šířku otvorů nad kbelíky je možné nastavit (zúžit nebo rozšířit) podle věku a velikosti ustájených telat. 

Chovatelům doporučujeme pořídit také doplňkové vybavením pro vstupní branky -  výškově stavitelný držák na kyblík s cucákem. 

Rozměry:

  • vnější: šířka 1300 mm,
  • délka 2000 mm,
  • vnitřní: šířka 1211 mm,
  • délka 1893 mm; výška: 1040 mm.

 

Individuální boudy pro telata (VIB)

      

Bouda je vyrobena ze zdravotně nezávadného sklolaminátu. Povrch boudy zevnitř je hladký – snadno se udržuje čistota boudy, snadná je i dezinfekce boudy.

Hrazení je ošetřeno žárovým pozinkováním. Výška hrazení je 1090 mm. Hrazení boudy – čelní branka je snadno otevíratelná a vyjímatelná. Obsluha může branku převěsit na zdvižené hrazení a tele tak uzavřít v boudě.

Pro snadnou manipulaci s boudou jsou součástí boudy hrazená kolečka. Bouda se překlopí na hrazení a následně s ní může jedna osoba snadno manipulovat. Součástí boudy je také zadní otvor s krytem pro odvětrání boudy.

Součástí vstupní branky jsou 2 kyblíky a 2 držáky kyblíků. Šířku otvorů nad kbelíky je možné nastavit (zúžit nebo rozšířit) podle věku a velikosti ustájených telat.

Doplňkovým vybavením pro vstupní branky je výškově stavitelný držák na kyblík s cucákem. 

Kvůli nákladům na přepravu se hrazení k boudě dodává v rozmontovaném stavu.

 

Skupinové boudy pro telata

Skupinová bouda s hrazením je určena pro 8 telat ve věku 2 až 6 měsíců. Bouda je vyrobena ze zdravotně nezávadného bílého sklolaminátu. Hrazení je vyrobeno ze žárově zinkované oceli. Součástí čelního hrazení skupinové boudy je 8 ks držáků kyblíků a 8 kyblíků. Šířku otvorů nad kbelíky je možné nastavit (zúžit nebo rozšířit) podle věku a velikosti ustájených telat.

Ke skupinové boudě je možno objednat jako doplněk: závěsné koryto včetně úchytu na hrazení, jesle, stříška nad závěsné koryto.

Skupinová bouda je vzhledem ke své velikosti dodávána v nesmontovaném stavu.